eng log
 log1

HAFİF BETON SİSTEMLERİ

PERLİTLİ HAFİF BETON & SIVA

perlit beton neosul perlit test siva perlit
Perlitli Beton Perlitli Beton Katkısı Perlitli Hafif Sıva Perlitli Sıva Katkısı Perlit

PERLİT

   Perlitin Isı ve ses yalıtıcılık özelliği, gözenekli bir yapıya sahip olmasından gelen bir özelliktir. Kuru perlit dolgusunun 24 0C daki ısı iletkenlik hesap değeri, 0,04 W/m²K. Aynı sıcaklıkta cam yününün 0,037 W/m²K ısı yalıtıcılığına sahip. bu ölçümler neticesinde perlitin yalıtıcılıktaki mükemmelliği test edilmiştir.
Bu özelliğinden dolayı perlit çimento ve alçı gibi bağlayıcılarla sıva, yalıtım betonu yapımında kullanılmakta ve ucuzluk, yanmazlık, bakteriyel ayrışmaya sonsuz direnci özelliklerinden dolayı, diğer yalıtıcı malzemeler karşısında vazgeçilmez avantajlara sahip bulunmaktadır.
Organik bir yapıya sahip olan perlit, özellikle hafiflik ve yalıtıcılıkta kendisine rekabet edebilecek organik kökenli yapay malzemelere oranla yanmazlık üstünlüğüne sahiptir.

Perlitli Hafif Sıva:

  Perlitli sıvalarda Bağlayıcı olarak kullanılan çimento ve dolgu olarak kullanılan kum' un sıkı dokulu olmasından dolayı ısı ve yalıtım özelliği yoktur. Perlit dolgulu Çimentolu sıvalarda ısı ve ses yalıtımı sağlayan genleştirilmiş perlit agregasıdır.

  Perlit veya hafif agrega bağlayıcısı olan çimentolu beton' un bünyesinde mikro kapalı hücreli boşluklar oluşturulması ısı ve ses yalıtımında olağan üstü özellik sağlanır. Mikro hava kabarcıkları bağlayıcı olarak giren çimentonun yüzey alanını genişleterek çimento sarfiyatını azaltır ve gözenekli yapısından dolayı ısı ve ses geçirgenliğini düşürür.

  Çimentolu Perlitli sıvalarda NEOSUL veya GENOCELL toz ajanı kullanılması, Harç içerisinde mikro hava boşlukları oluşturur. Hafif agregaların harç içerisinde homojen dağılımını sağlayarak işlenmesini kolaylaştırır. Sıvanın yapışma özelliğini artırır.

    Perlit ve çimento kullanılarak (300 kg/m3 - 350 kg/m3) arası yoğunluklarda üretilen ısı ve ses yalıtımlı hafif, gözenekli bir sıvadır.

 

Kuru Yoğunluk : 300 kg/m3, — 350 kg/m3
Isı iletkenlik : 0,050 w/mk - 0,060 w/mk
Yangın dayanımı : DIN 4102 A sınıfı

 

Sıvada Perlit Kullanımı

   Perlit yüksek ısı altında genleştirilmiş doğal bir taştır. Patlatılmış perlit elemeden geçirilerek granül olarak paketlenir. Perlitin gözenekli yapısından dolayı su emişi fazladır, perlit çimento ile karışım esnasında bünyesindeki suyu dışa salar, betondaki su miktarının fazlalığına sebep olur, Bu durum perlitin çimento ile homojen karışımı zorlaştırır ve ayrışmasına neden olur, beton kalitesini düşürür, istenilen yoğunluklarda beton elde edilmemiş olur.
NEOSUL, Perlit ile çimento arasında bir bağ oluşturur. Harç karışım esnasında perlitin su emişini azaltır, perlit tanelerinin yüzeyini çimento sarar homojen bir karışım elde edilir.
Çimento harcında mikro hava kabarcıkları meydana getirir çimento sarfiyatını azaltır. Mikro hava kabarcıkları sayesinde perlitli sıvanın Isı yalıtım değerlerini yükseltir, işlemesini kolaylaştırır.
NEOSUL ile hazırlanmış Perlitli sıva, Su emme oranı düşük, Terleme yapmaz, Nefes alır. Betonun ve sıvanın uzun ömürlü olmasını sağlar.


Perlitli Köpük Sıva Hazırlama

  • Genleştirilmiş Perlit
  • Çimento
  • NEOSUL (Perlit Katkısı) veya GENOCELL Toz ajan
  • Su

Örnek Karışım

Perlit Su NEOSUL Çimento Basınç Dayanımı Isı Yalıtımı
Lt Lt Kg Kg Kg/cm2 W/m²K
1200 220 2 200 17 0,055

Birinci uygulama 3 cm
ikinci uygulama 0,5 cm yüzey düzeltme

ÖZELLİKLERİ

Kuru birim ağırlığı : 200 kg/m3
Isı Yalıtım değeri: 0.055 W/m²K
Piriz Başlangıcı : 40 dakika

AVANTAJLARI

1-) Isı yalıtımın yüksek olması %40 enerji tasarrufu sağlar.
2-) Perlit ve Çimento içerisindeki mikro hava kabarcıkları sayesinde hafif ve yüksek yalıtımlı olması.
3-) Perlitli Sıva ve perlitli Betona Kum koymadan uygulanabilir olması.
4-) Perlitli köpük sıvanın mikro hava kabarcıkları sayesinde bina yükünü azaltır.

1 m2 Perlitli Hafif Sıva 10,5 Kg, 1 m2 Strafor plakalı, sıvalı yalıtım 18 Kg Binaya yük bindirir.

5-) Perlitli Köpük Sıva nefes alır iç mekanda Temiz hava dengesi sağlar

Perlitli Köpük Sıva Mikro hava kabarcıkları sayesinde kolay işlenebilir, Yapışma yeteneğinin yüksek olmasından dolayı Ahşap, Metal, Beton, Tuğla gibi yapı elemanların yüzeylerine rahatlıkla uygulanabilir.
duvarda bir elde 3 cm yapışma özelliğine sahiptir.
Kurumuş Perlitli Köpük sıva, Yüzeyi Sert ve tozuma yapmaz.

NEOSUL ile Hazırlanmış Perlitli Köpük Sıva en ekonomik Yalıtım malzemesidir. KUM KATILMADAN UYGULANIR böylece binanızın yükünü azaltmış olursunuz.

PERLİT, binalarınızla yaşayacak çağdaş ısı yalıtım malzemesidir. PERLİT kullanılan binalarda yazlar serin, kışlar sıcak geçer.